Kalender (för gamla gig)

Previous month Previous day Next day Next month
By Year By Month Search Jump to month
 

MOR och Cats & Dinosaurs / Orientalisk Afton

Saturday, %s. February 2015, 21:30

 MOR 

 

Mor är en ensemble bestående av fem musiker. Vi bygger ett akustiskt, svindlande suggestivt och tätt landskap med orientaliska skalor och ornamenterad spel/sång-stil.

Men andra infall och improvisationer förekommer. Texterna är på svenska, med ett poetiskt nära och dramatiskt "här-och-nu"-tilltal.

Anna Ottertun, sång och slagverk. 

Anders Waernelius slagverk, sång 

Åsa Ericsson kontrabas, sång 

Filip Bagewitz Oud, sång

Saman Aliias klarinett/flöjter, sång

hemsida: morensemble.bandcamp.com

CATS & DINOSAURS 

Vänsterfeministiska swingkollektivet Cats & Dinosaurs, kända från tidningen Swing, blandar den objektivt bästa musikstilen med den objektivt bästa politikstilen. Resultat: dansfest! På repertoaren finns både den egna plakatpolitiska sångskatten och dom där låtarna som alla andra swingband också spelar. Med fötterna stadigt planterade i swingtraditionens radikala bakvatten är den musikaliska ledstjärnan alltid lekfullheten, svänget och dansglädjen. Medlemmarnas egna lindyhop-dansande garanterar att bandet levererar den perfekta dansupplevelsen, medan låtarnas budskap slinker ner i det undermedvetna som rödglänsande silverfiskar.

 

 

David Lövberg - piano och leksakspiano
Fia Forslund - slagverk
Filip Bagewitz - sång och gitarr
Johan Axelsson - saxofon, klarinett
Johan Bengtsson - banjo eller gitarr
Tove Casén Nylander - kontrabas

 

 
Location Bistro Hijazz
Oskar F ljud

Här hittar du vår Instagramsida

🎹 Hijazz Klubb på Instagram

Titta gärna in på vår Facebooksida

Facebook logo, Social media Facebook Computer Icons LinkedIn Logo, facebook icon, media, internet, facebook Icon png thumbnailHijazz Klubb på Facebook

Titta på liveinspelningar på våra Youtubekanaler här:


Filmer från Bistro Hijazz vid stationen

Filmer från Hijazz Klubb (Östra Ågatan)